מאמר על עידן הדלי מאת מגי אדם

 
מבוא לעידנים
מאמר מאת: מגי אדם
עידן הדלי הוא הדבר "החם" ביותר שחשוב להבין היום, משום שלשם אנו הולכים. באמצעותו ניתן להסביר ולצפות הרבה מן המתרחש עתה בחיינו, פרטי ועולמי. נפתח ב מה זה עידנים, נמשיך בסקירה קצרה של העידנים הקודמים, ונסיים בפירוט ושרטוט עידן הדלי עצמו.

מהו בכלל עידן? המחזור הגדול ביותר המוכר לאדם הוא מחזור השנה האדירה (שנת השמש), המונה 25000 שנים רגילות. בשנה האדירה 12 עידנים שכל אחד אורכו בממוצע 2083.333 שנים. סדר העידנים הוא הפוך לזודיאק השנתי. האחרון שיש לנו לגביו אילו שהן עדויות ארכיאולוגיות (עד כמה שלי ידוע) הוא עידן האריה, לכן נתחיל ממנו:
אריה, סרטן, תאומים, שור, טלה, דגים, דלי , גדי, קשת, עקרב, מאזניים, בתולה

כל עידן, מאחר והוא נמשך מעל אלפיים שנה, משפיע בצורה אבסולוטית על האנושות, על החי והצומח ועל כל הכדור - אבל בשל אורכו יחסית לאורֶך חיינו אנו מתקשים לראות את התמונה הגדולה. נדמה לנו שמה שאנו חווים - ככה זה. התרבות, המנהגים, הערכים - מתמיד היה כך. את השינויים ההיסטוריים אנחנו מייחסים ל"קידמה". זה נכון. אבל מדוע הקידמה מתקדמת דווקא כך ולא אחרת? למה בעבר היתה ההתקדמות בכיוון דתי או רפואי והיום היא דווקא בכיוון מדעי וטכנולוגי? האם קיימת איזו שהיא שיטה הניתנת למעקב וכימות? אסטרולוגיה אומרת שכן. הקידמה איננה ליניארית וצפויה אלא היא פועל יוצא מהתחלפות העידנים. זוהי הנחת יסוד הניתנת להוכחה, אם אנחנו משלבים ידע היסטורי וארכיאולוגי עם ידע אסטרולוגי.
 
ההשפעה של עידן נעשית בהתאם לאופי, לסגנון, לתכונות ולמהות
של המזל השולט בעידן
 
 
התפר: תקופת המעבר שבין עידנים, כמאה-מאתיים שנים של "תפר", מצטיינת תמיד בכֵאוס, השתנות מהירה בקצב האירועים, דרמות וזעזועים קשים, לקראת העידן המשנה אופיו.הערכים לא ברורים, מה נכון ומה לא נכון, איך נוהגים בינינו, איך נכון לנהוג בחי, באוכל, ברפואה, באהבה, בפוליטיקה, במלחמה.... הכל משתנה. נכון לעכשיו, אנו נמצאים עתה ב"תפר", חווים תקופת כאוס כזו. אנו מפתחים אידיאלים דלאיים של העידן החדש, אותם אנו כבר "מריחים" וקולטים אותם מן האוויר - ומנסים ליישם אותם בעולם שעדיין מתפקד כדגים, ובחלקו הגדול אפילו כטלה... (האיסלאם למשל, חי עדיין את עידן הטלה. על כך ארחיב בפרק "עידנים קודמים".)

חמשת אבני היסוד להבנת עידנים:
א. כל עידן נושא עימו את המהות, התכונות והרעיונות של המזל שלו . הם הופכים להיות הנורמה, הדגל, המסָד התרבותי והעֶרכִּי של האנושות (אצל הזרם המוביל). ערכים חדשים אלה הופכים להיות "מביאי הגאולה" לכל תחלואי האנושות.

ב. כאוס: מזלות סמוכים מטבע ברייתם שונים בתכלית זה מזה. לכן המעברים מעידן לעידן לעולם אינם עוברים חלקות ומעדנות, אלא יוצרים זעזועים, הרס וסבל רב, כדרכם של שינויים דרמטיים.

 
ג. השוני המרכזי בין עידן לעידן מתבטא בשלושה נושאים עיקריים: האמונה באלוהים, דרך הנישואין, והכלכלה.

ד. לא כולם עוברים! עידן חדש יתבטא היטב אצל הזרם המרכזי השולט, המפותח, העשיר, הנחשב, המוביל. אולם עמים שלמים ותרבויות שלימות לא בהכרח עוברים או מוכנים לקבל את העידן החדש. תמיד נשארת מסה מסויימת מאחור, המשמרת את העידן/העידנים הקודמים.

ה. במחצית השנייה של כל עידן, באלף השני, קיימת השפעה משמעותית של המזל שממול . (היינו, באלף האחרון חיינו בהשפעת דגים-בתולה, ולא דגים-דגים, כמו באלף הראשון).

העידנים בנויים נדבך על גבי נדבך, וכולם יחד
מובילים להתפתחות עקבית במהלך שנה אדירה אחת.

 
עידן הדלי
ידע נגיש ונישואין בקבוצה: תכונותיו וסימניו של עידן הדלי הבא עלינו לטובה

שור הוא אדמה, טלה אש, דגים מים, ואילו דלי: אוויר
עניינו של יסוד האוויר הוא בחשיבה, תקשורת, חברה, ואוויר ממש - מטוסים, גלים, ריפוי בקרניים, כוח הוירטואלי. הדלי מדבר על מדע, טכנולוגיה והמצאות, כוכבים אחרים, ישויות מופלאות. אינדיבידואליות בצד חברתיות, מוזרויות בכל תחום, מוח מבריק בשילוב אהבה וסובלנות לכל החי.

עולם חדש מ-1972 ואילך
העידן החדש הזה נכנס (להערכתי) ב- 1972/3 (עם צאתו של פלוטו מבתולה), וכבר אנחנו רואים את שלטונות המתחזק של דלי בעולמנו.

תכונות סימן דלי:
השיח החברתי של דלי נאור, שוויוני, מקבל את השונה ואינו מקבל מרות.
אינדיבידואליסט.
מחפשים צדק חברתי לפני צדק אישי. אובייקטיבים.
נמשכים למוזר, למשונה, כל החדשני ומפתיע.
חזקים בכל תחומי האוויר והחלל, כוכבים רחוקים ומדע בדיוני.
הגישה לאהבה ולרכוש - אדישה מעט, מנוכרת.
 
זקוקים לחברה, לחברים ולקבוצות שייכות.
אוהבי מילים, תקשורת וידע. מחפשי עניין ומשתעממים בקלות.
מאמינים באדם. החשוב מכל תכונות הדלי היא הרעיון: אלוהים נמצא באדם. לא למעלה בשמיים, לא בעגל, לא בשמש. באדם פנימה.

כל זה אומר, לפי דעתי, כי אנשים בעידן החדש ישנו את הגישה ללימודים ולכלכלה לכיוונים יותר חדשניים ועצמאיים. שוויוניות הוא שם המשחק: אין בוס ומעביד, משרת ועבד. כל אדם עובד למען עצמו, הוא יחידה עצמאית בחברה בה הוא עובד. כמו-כן יותר ויותר אנשים יעבדו פרי-לאנס ומהבית, במקום ארגוני
 
חרושת וחברות ענק. בגלל המשיכה לשינויים וגירויים שכליים, תהיה רוטציה מתמדת בכלכלה ובמקצועות השונים. אדם יעבור מחינוך לתעשייה, ממדע לחקלאות, מכספים לאמנות, ואחר-כך אולי יעזוב הכל וידאג לחינוך הילדים וקניות באמצעות המחשב הביתי....
בכל הנושאים המעשיים בחיינו - כמו תחבורה, תקשורת, רפואה - האוויר והגלים יתפשו את המקום הראשון בעולם. כמו-כן תתפתח תכנית חלל מאד מעשית. מאד סביר שיגיעו לכאן ביקורים גלויים, לא רק אגדות וביקורים סמויים ומוסתרים כמו שיש היום. הכוח של הממשלה יהפוך זניח. אנשים יפַתחו יותר ויותר את עצמאותם ואי-תלותם בממשלות גדולות. קבוצות קטנות, ערים קטנות, עיירות, מדינות קטנות - ידאגו לעצמן עפ"י דרכן, ללא שום תכתיבים ממשלתיים, אלא בגדול ומרחוק. לפי דעתי משמעות המילה "מוזהב" שמתחברת מסורתית לעידן זה, מקורה בכך שיהיו פחות ופחות מלחמות. זאת משום שהתפוצצות האוכלוסין תוקטן למחצית תוך 2-3 דורות, ותמשיך ותפחת בהתמדה. כך ערך האדם יעלה, ולא יהיה צורך יותר במלחמות לשם דילול האוכלוסייה.

התרומה העיקרית להורדת כמות האוכלוסין הוא מבנה הנישואין החדש.
בגלל היות רעיון הקבוצה רעיון בסיסי ומרכזי של דלי, אני צופה שמבנה הנישואין החדש יהיה נישואין בקבוצה. נישואין אלה ישָנו הכל: את מבנה הבתים והאדריכלות - משום שאנשים יגורו בקומונות. את החינוך - משום שכל משפחת נישואין כזו תפתח לעצמה סגנון רעיוני וחינוכי, מטרות ואידיאלים משל עצמה, אותם תרצה להעביר לילדיה המשותפים. לדלי קשה בלי איזה רעיון לחיות לאורו. קבוצת-נישואין תחיה יחד, תגדל יחד את ילדיה. את הכלכלה - משום שחלוקת המשאבים בתוך משפחה תשתנה (לטובה, לדעתי. יותר הכנסות, פחות הוצאות לכל משפחה). המטרה של נישואין בקבוצה איננה דווקא אורגיות פרועות, למרות שגם זה אפשרי, אלא להיות יחד, לא בגלל הסקס, אלא בגלל העניין של הגיוון שיש בלחיות יחד. היום קצת קשה להאמין שכך זה יהיה, אחרי שהתרגלנו כל-כך לאיש-אישה, ואפילו זוג חד-מיני דורש נאמנות. אבל נסתכל אחורה: בעידן הטלה, עידן של גבריות ויחידניות ואומץ של היחיד - גבר אחד היה הקודקוד של כל שבט משפחתי, והוא נשא לעצמו נשים ככל אשר חפץ. השבט המשפחתי נבנה סביב גבר אחד שכולם שלו או יוצאי חלציו, כולם נושאים את הגנים שלו וכולם אחים לאימהות שונות. הוא המגן עליה וקובע את גורלה. לו הייתם אומרים לאותו גבר, יעקב אבינו למשל, שאם יש לו את לאה עליו לוותר על שאר השלוש, הוא היה בטוח שהשתגעתם, בדיוק כמו שנישואין עתידיים בקבוצה המונה זוגות רגילים אחדים, רווק אחד או שניים, עוד זוג הומו/לסבי, וכמה ילדים - נראה מהזוית של היום כשיגעון. אבל לא. מישהו חשב לפני עשר שנים על זוגות גלויים חד-מיניים? נישואין של זיווג כזה? לא. והנה זה קורה. נישואין בקבוצה הוא הצעד הבא הטבעי לדלי.
אם כן, בעידן הדלי אנשים יינשאו בקבוצה שהיא שוויונית, ותהיה רוטציה בתפקידים בתוך הקבוצה. זה קצת מסובך, העניין של התפקידים, אבל אני מניחה שבהליך מקורי כלשהו - או עפ"י כשרונות - או עפ"י בחירת היחיד - - יהיו תפקידים שונים לאנשים שונים, ברוטציה, בתוך קבוצת הנישואין. אלה ידאגו לאוכל, אלה לניקיון, אלה לפרנסה, אלה לילדים, אחרים לקניות. ומעל כולם - המחשב, אליו מזינים הכל את צורכיהם. אולי הוא יבחר רנדומלית/תכנונית את התפקידים השונים. כל מקום וכל קבוצה תמצא לעצמה דרך מקורית משלה לארגון חייה. החשוב מכל בשיטת נישואין זו הוא שכולם בעצם יאהבו את הילדים של כולם. פחות ידגישו את המי של מי, ובאופן הזה לילדים תהיה הגנה, שפע גירויים שכליים ושפע סבלנות ותשומת-לב לצורכיהם. ילדים כאלה אינם יוצאים אחר-כך בטירוף להרוג מישהו בשל לחץ פנימי וחסכי ילדות. כל בעיה שאפשר לפתור - תיפתר בחשיבה, בדיבור, החלפת מידע בין ומחוץ לקבוצה. הבעייה המרכזית של דלי - השעמום - תיפתר מעצם החיים במגוון כזה של אנשים
 
עידן של חוכמה יוליד אחוז גבוה של אנשים חכמים, מבריקים, מקוריים ובעלי פתרונות שקשה להשיגם היום. אבל אני יכולה לתאר לעצמי שכמו בעידן הדגים, עידן של טוב-לב ואהבה ללא תנאי ראינו שנאה והשפלה והתעללות מאין כמותן, בעידן זה נראה גם טפשות מאין כמותה, בצד הברק וההתקדמות המתמדת.


מסקנות
ובכן, לא הכל וורוד. אבל זהו עידן שבאופן מסורתי מכונה "עידן הדלי המוזהב". יש להניח שהוא יביא טוב הרבה יותר מאשר נזק. לו ישבתי פה עם קלף וחרט, בשחר עידן הדגים, וסיפרתי לאנשים כי צפוי להם עידן של מלכות שמיים, אהבה, סליחה, מחילה ויופי - היו הכל מתמלאים תקוות. לו סיפרתי לנשים המושפלות של אז, המתחרות על ליבו של הגבר, כי יבוא יום ולכל גבר תהיה אשה אחת בלבד, מן הסתם היו אומרות - ומה, אני לבד אעשה את כל העבודה? אבל גם מתמלאות שמחה מסויימת - האומנם הגבר שלי יאהב רק אותי? זה היה נראה להן דמיוני, כמו הנישואין בקבוצה שאני מעלה כאן עכשיו.
והנקודה שבודאי תטענו - איזו אהבה ואיזה בטיח, הרי היו מלחמות בלי סוף. נכון. האהבה המוחלטת שדרש עידן הדגים לא התאימה לכולם. להיפך, היתה לא טבעית. כל תכונה שאינה מתמלאת - מושכת את היפוכה. אבל ללא ספק היה זה עידן בו אלוהים משל בכיפה, הדתות היו המרכז, עד לעת האחרונה, המאה שנים אחרונות. עתה, בעידן הדלי, נראה את הפרדת אלוהים מהדת
 
אם כן, עידן הדגים היה עידן קשה ומסובך, מלא סבל, מגיפות, רוע ואומללות, כמו-גם יופי, הרמוניה ואמונה מוחלטת באלוהים מופשט - שני צדדים של דגים. אציין את הטוב הצפוי, לדעתי, בעידן הדלי:
המצאות, טכנולוגיה, ידע נגיש לכל
שיוויון וזכות קיום לכל החי ולכל קבוצה חריגה
דילול האוכלוסיה באמצעות פיחות הילודה במקום במלחמות ומחלות
ילדות מאושרת בזכות תשומת לב מוגברת לילדים - מספר מבוגרים לילד (במקום שהיום יש שני הורים עייפים וסחוטים המגדלים ארבעה ילדים, אז יהיו כ- 10 מבוגרים המגדלים 5 ילדים...)
כבוד לאדם - משום שאלוהים בו. אלוהים הופך להיות בתוכי, במקום "שם".
הכל יחד = פיחות מלחמות, פיחות סבל, פיחות מחלות.
אז מה רע? כדי להבין את צד החובה של העידן החדש, עלינו לחשוב מהן תכונותיו השליליות ביותר של דלי: אדישות, ניכור, ריחוק, חלומות-אל-הכוכבים, אנרכיה, שבירת הצורה המוסכמת. (אני חייבת לציין שדברים אלה אינם נשמעים גרועים כמו הדברים השליליים של דגים.) ועל-כן, וגם בשל טבעי האופטימי, אני חושבת שהרמה המוסרית של האדם, שהפנים את עידן הדתות, תעלה . בתקופת שליטתו של דלי, הנקרא גם סימן אדם, אפשרי מאד שיתאחדו בני-האדם כולם, על כל צבעיהם, גזעיהם ותרבויותיהם השונות, נגד צרות שיבואו מבחוץ: מזג-אויר, אטמוספירה, מטאוריטים, יצורים מכוכבים אחרים... ואילו הרמה המוסרית והיחס הסובלני איש לרעהו - המסר של עידן הדגים - יוגשם בעידן הדלי. ניכור, אדישות וריחוק - כשבצדם ליברליות וקבלת השונה - אינם גורמי שנאה ומלחמה.

משפט מחץ לסיום: אני סבורה שכולנו נראה זאת. הצעירים יחיו זאת, המבוגרים אולי יבואו שוב....


 

 

 

כנסו לעידן הדלי

בחזרה לדף הקישורים